Imam tajnu za najjednostavniju i najmekšu focacciu koja se ne mijesi. Ostavite tijesto u hladnjaku preko noći, sljedeći dan ga prelijte maslinovim uljem i ispecite. Čak ne trebate čekati da se ohladi već je možete poslužiti odmah.
ŠTO JE FOCACCIA?
Focaccia vuče korijene iz rimskog doba, čiji naziv u doslovnom prijevodu znači “ognjišni kruh” što ima smisla jer se pekla u pećnicama s ugljenom. Ovo jednostavno tijesto priprema se od brašna, maslinovog ulja, vode, malo kvasca i soli. Pečeno se posluživalo uz ulje ili slanu juhu.
Ako niste vješti u pripremi tijesta onda neka focaccia bude prvi recept koji ćete napraviti bez greške. Tijesto se ne mijesi, već se sastojci sjedine kuhačom. Najbitnije je strpljenje jer će okus i mekoća tijesta biti daleko bolji ako je ostavite na hladnoj fermentaciji u hladnjaku preko noći.
KOJI SASTOJCI SU VAM POTREBNI?
- Brašno – Pahuljastu i mekanu teksturu tijesta ćete dobiti samo ako koristite glatko brašno
- Kvasac – Za tijesto koje stoji u hladnjaku preko noći najbolji izbor je suhi kvasac zbog nešto sporije fermentacije
- Sol – Iako većina ne smatra sol bitnim sastojkom, korištenjem manje količine soli od tražene dobit ćete bljutavo tijesto. Za slana tijesta koristim oko 10 g soli na 500 g brašna. Naravno, nemojte zaboraviti krupnu sol za posip po površini focaccie.
- Maslinovo ulje – Korištenje kvalitetnog ekstra djevičanskog maslinovog ulja daje tijestu mekoću i aromatičnost. Nemojte škrtariti na ulju i dobro zalijte površinu tijesta prije nego krenete rukama raditi mjehuriće
- Voda – Temperatura vode treba biti oko 45 stupnjeva. Ako nemate termometar, uvijek je bolje koristiti hladniju vodu nego pretoplu jer će pretopla voda deaktivirati kvasac i tijesto neće ispasti mekano
KAKO PRIPREMITI FOCACCIU?
Počnite tako da u veliku zdjelu dodate sve suhe sastojke i dobro ih pomiješate. U tu mješavinu ulijte maslinovo ulje i vodu te špatulom sjedinite sastojke dok se ne formiraju u ljepljivu mješavinu bez suhih dijelova. Sljedeći korak je dizanje tijesta, odnosno fermentacija.
Iako hladna fermentacija zvuči teško i komplicirano samo zato jer nismo navikli na nju, to je najbolja stvar koju možete napraviti za tijesto jer će ono imati dovoljno vremena za sporo dizanje.
Još jednom ću napomenuti da zdjela u kojoj ćete dizati tijesto bude bar 3x veću od početne količine tijesta, jer mi se nije jednom desilo da mi tijesto iskipi i bude svugdje po hladnjaku. Sve što trebate napraviti je dobro pokriti zdjelu plastičnom folijom, staviti je u hladnjak i zatvoriti vrata. Pokrivamo tijesto folijom da spriječimo nastanak korice po površini. Novi Samsung Bespoke uvijek drži optimalnu temperaturu hladnjaka pa ne morate brinuti da će vam tijesto previše narasti kroz par sati. Ja sam ga jednom ostavila oko 64 sata i tijesto je bilo savršeno. Ako ipak nemate vremena za hladnu fermentaciju, ostavite je u posudi oko 2 sata, prebacite na lim i dižite još 45 minuta prije pečenja.
Sljedeći dan je vaša focaccia spremna za pečenje. Dobro nauljite kalup u kojem ćete je peći, promiješajte tijesto i prebacite ga u pekač. Pokrijte pekač plastičnom folijom i ostavite da se diže na sobnoj temperaturi 2-3 sata, odnosno dok ne naraste duplo. Ovo drugo vrijeme dizanja dosta ovisi u temperaturi prostorije u kojoj se diže tijesto, što je toplije to će tijestu trebati manje vremena da naraste.
Na kraju pošteno prelijte površinu tijesta uljem te ga izbodite prstima koje ste prethodno isto nauljili. U ovom trenutku možete dodati začine, cherry rajčice, kruške ili neke druge namirnice o kojima vam pišem niže. Focacciu ispecite u dobro zagrijanoj pećnici i poslužite još toplu, meni je takva najbolja.
Držite se ova 4 koraka i focaccia će vam ispasti savršena svaki put:
- Ostavite tijesto da se diže u hladnjaku 12-24 sata (može stajati i do 72 sata ako vam se desi da je ne možete ispeći kako ste planirali).
- Dobro nauljite pekač prije nego prebacite tijesto jer će vam se u protivnom zalijepiti zbog velikog postotka hidratacije tijesta. Ako niste sigurni, obložite pekač papirom za pečenje.
- Osigurajte tijestu dovoljno vremena za drugo dizanje. Ovo je bitno za svako tijesto ikada umiješeno.
- Na kraju tijesto prelijte pozamašnom količinom maslinovog ulja, dobro nauljite ruke i napravite ono zbog čega ja radim focacciu – izbodite površinu tijesta i gledajte kako se pojavljuju mjehurići. Tijesto će vam biti drhtavo i mekano.
ŠTO SVE MOGU DODATI U FOCACCIU?
U nastavku ću vam napisati popis začina, povrća i drugih dodataka te neke meni omiljene kombinacije. Volim se poigrati okusima, a za čuvanje svježine namirnica tu je Humidity Fresh tehnologija zbog koje je moje voće i povrće i nakon tjedan dana stajanja svježe kao da je netom ubrano.
- Začini: cvijet soli, ružmarin, timijan, kadulja, bosiljak, origano, vlasac, papar, čili
- Povrće/voće: češnjak (sitno ili krupno sjeckani), luk, masline, smokve, rajčice, kruške, breskve, nektarine, grožđe, tikvice
- Ostalo: parmezan, kozji sir, brie, mozzarella, pesto, sušene rajčice, slanina, pršut, tartufi, orasi, bademi, lješnjaci, med
A zašto ne bi probali:
- Kruška + karamelizirani luk +brie + timijan
- Pesto + sušene rajčice + mozzarella + ružmarin
- Smokve + pršut + kozji sir + med
- Parmezan + češnjak + cvijet soli
- Nektarine + feta sir + papar + kadulja
ŠTO S OSTATKOM FOCACCIE?
Iako postoji mala vjerojatnost da se desi ovaj scenarij, ostavite focacciu da se potpuno ohladi, narežite je na veće komade i spremite u plastičnu vrećicu ili posudu s poklopcem i potrošite unutar 1 dana ako ste je pekli zajedno s povrćem i sirom. Ako ste radili focacciu u koju ste dodali samo začine, možete je čuvati do tri dana.
Druga opcija je da je pospremite u vrećice za zamrzavanje i stavite u zamrzivač u kojem može stajati do mjesec dana. Samsung No Frost tehnologija zamrznut će focacciu jako brzo, a kad je odmrznete ona će biti nevjerojatno mekana. Ako volite hrskavu koricu ubacite je kratko u pećnicu ili na tavu.
Focaccia
Ako želite mekanu focacciu obavezno ostavite tijesto preko noći u hladnjaku. Poigrajte se okusima i prije pečenja površinu ukrasite smokvama, nektarinama ili sirom.
Vrijeme pripreme: 30 minuta
Vrijeme pečenja: 25 minuta
Porcije: 10 porcija
SASTOJCI
- 510 g glatkog brašna
- 10 g soli
- 7 g suhog kvasca
- 450 ml mlake vode
- 80 ml maslinovog ulja
- 1 žlica timijana ili ružmarina
- ½ žličice krupne soli
- 5-6 cherry rajčica, prepolovljenih
PRIPREMA
- U veliku zdjelu dodajte prosijano brašno, sol i suhi kvasac te dobro promiješajte. Ulijte vodu i 2 žlice maslinovog ulja (oko 30 ml) te kuhačom sjedinite sastojke kako bi dobili mekano tijesto. Pazite da pomiješate sve suhe dijelove s vodom. Prelijte tijesto 1 žlicom ulja i pokrijte zdjelu plastičnom folijom. Prebacite zdjelu u hladnjak i ostavite da se tijesto diže minimalno 12 sati.
- Nauljite pekač dimenzija 20*30 cm. Tijesto promiješajte kuhačom ili špatulom kako bi se formiralo u kuglu te prebacite u pripremljeni pekač. Pokrijte pekač plastičnom folijom i ostavite da se diže na sobnoj temperaturi 2-3 sata, odnosno dok duplo ne naraste.
- Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva. Posipajte površinu tijesta timijanom ili ružmarinom i prelijte ga ostatkom maslinovog ulja. Nauljite i ruke te prstima izbodite tijesto kako bi dobili mjehuriće po površini tijesta. Na kraju posolite i dekorirajte focacciu cherry rajčica.
- Prebacite u zagrijanu pećnicu i pecite 25-30 minuta, odnosno dok vam focaccia ne postane zlatno smeđe boje.
- Izvadite pekač iz pećnice, ostavite 15 minuta na rešetki za hlađenje, izvadite iz pekača i poslužite toplo.